A legtöbb szeretői kapcsolat, ha egyáltalán eljut a kapcsolati fázisba (ami már feltételez némi rendszerességet, rutint, elköteleződést) mindössze pár hónapig tart. Mondhatnánk, hogy nincs ebben semmi meglepő, hiszen eleve nem a stabilitásról szól, de azért léteznek stabil szeretői viszonyok is, amelyek évekig megmaradnak. És rengeteg olyan, nem szeretőinek indult kapcsolat is kútba esik, amely úgy kezdődött, hogy a két résztvevő komolynak és hosszú távúnak tervezte.



Még csak azt se mondanám, hogy egy szeretői kapcsolat sokkal rosszabb feltételekkel indul, hiszen ha valaki azért akar alternatív partnert a kapcsolata mellé, mert nem elégedett a fennálló helyzettel, amiből viszont kilépni se kíván, annak nem kell olyan sok szempontból megfelelni: a szeretők nem költöznek össze, nem alapítanak családot és nem kell azon morfondírozniuk, hogyan tolerálják napi szinten egymás hülyeségeit.

De számos buktató akad, amelyek részben azonosak a más kapcsolatokban tapasztaltakkal, részben pedig különböznek tőlük. Most elsősorban azokat nézzük át, amelyek kifejezetten a szeretői kapcsolatokat futtatják zátonyra.

  1. Valamelyik félben nincs is szándék arra, hogy tartós legyen a viszony

Noha én még nem nagyon láttam úgy ismerkedni valakit, hogy csak alkalmi dolgot keres, amikor az emberek (főleg a férfiak) őszintébben vallanak a szándékaikról, akkor sokszor derül ki, hogy bizonyos önkorlátozásokkal élnek: mondjuk egy emberrel maximum háromszor találkoznak, vagy maximum 3-4 hetente, soha nem szerveznek civil programot a szeretővel, eleve több partnert tartanak, hogy ne kötődjenek érzelmileg, és így tovább. Ha bevallanák, hogy így futnak neki, akkor nem valószínű, hogy találnának partnert, így azt hazudják, hogy ők tényleg komolyan és hosszú távra keresnek…

  1. Nem elég motivált arra, hogy fenntartson egy extra energiákat igénylő kapcsolatot

A legtöbb ember fel se méri, mivel jár valójában egy alternatív viszony, csak megtetszik neki a gondolat, hogy kiléphet a saját kapcsolata monotóniájából. Lehet, hogy kezdetben még motivált, de mikor beteljesedik a vágya, végre összejön valakivel, és az első pár hét emelkedett hangulata alábbhagy, a kapcsolat beállna valamilyen rutinra, akkor rájön, hogy ő nem is ezt akarta, neki a zsongás, a hódítás érdekes… És vagy kihátrál a meglévő viszonyból vagy szakít.

  1. Nincs elég ideje a kapcsolat fenntartására

Lehet, hogy a motivációval nincs is gond, de egyszerűen nem fér bele az illető idejébe, hogy rendszeresen találkozzon a szeretőjével. Ha kötött munkaidőben dolgozik, és arra bazírozta a tervét, hogy majd szabadságot vesz ki, ha találkoznak, vagy néha valamit hazudik otthon, hogy estére kimaradhasson, akkor elég hamar eljön az az idő, amikor már túl feltűnő lenne szabit kivenni, közbejönnek egyéb események, elmaradnak a randik és egy idő után okafogyottá válik az egész kapcsolat. Persze így is van, aki inkább kitart, de a viszonya inkább virtuális, mintsem valóságos lesz.

  1. Nem bírja elviselni a titkolózást, lelkifurdalása van, fél a lebukástól

Ha valakit nagyon megterhel a titkolózás, nagyon rosszul érzi magát, ha hazudnia kell vagy retteg a lebukástól (esetleg mindez egyszerre), akkor bármennyire is szeretné fenntartani a viszonyát, nem fogja tudni. Vagy hamar szakít (most feltételezve, hogy egyáltalán belekezd), vagy hol szakít, hol újra felmelegíti a dolgot, sose tudja eldönteni, mit akar, kínozza a szeretőjét… Vannak ugyan, akik ezt évekig is tudják játszani, csak kérdés, hogy azt egy kapcsolatnak tekintsük-e. A legtöbb partner elég hamar ráun erre a játékra. És ez a fajta ember képes otthon mindent bevallani, azt is, amit nem kellene.

  1. Nem bírja elviselni, hogy a szeretője nem csak az övé

Hiába tudja valaki kezdettől fogva, hogy olyan kapcsolatba kezdett, amiben a partnerének is van más partnere, és hiába győzi meg magát arról, hogy ő ezt bírni fogja, sokszor derül ki, hogy ez mégsincs így. Ha szerelmesnek érzi magát, előállhat még azzal is, hogy szeretné, ha a szerető elválna vagy szakítana az állandó partnerével. Ami a legtöbb esetben nem történik meg. Így a szeretői kapcsolat ér véget.

  1. Kiderül, hogy a szex nem is olyan jó, mint kezdetben remélték

Lehet, hogy minden más stimmelne, de ami a szeretői kapcsolat esszenciája, a jó szex, az pont hiányzik… Kezdetben viheti őket az újdonság lendülete, és a remény, hogy majd összecsiszolódnak, majd megtanulják egymás testét… De ha ez nem következik be, akkor tényleg nincs sok értelme folytatni. (Miközben rengeteg házasság van, amely szexuális szinten halódik, de ott más dolgok fenntartják a konstrukciót.)

  1. Valamelyikük lebukik

Ez is előfordul, persze, bár attól még nem feltétlenül ér véget a szeretői kapcsolat, ha a fix partner nem viszi kenyértörésre a dolgot… De sok esetben valóban vége lesz annak a viszonynak, amelyben az egyik fél az otthon keletkezett nehéz helyzetet kénytelen kezelni.

  1. Hosszabb betegség vagy más probléma jön közbe

Elég egy hosszabb betegség, egy családon belüli haláleset, vagy akár egy pandémia, ami lehetetlenné teszi a találkozásokat és elvonja a fókuszt és a törékeny szeretői viszonynak nem marad hely. Nagyon erős kötelék kell ahhoz, hogy még ezek a dolgok se vessenek véget neki. A legtöbb alternatív kapcsolat nem bír ki még egy kisebb vihart sem.

 

A nem titkos szeretői viszonyok dinamikája azért más, mert azokban a fix partner is támogatólag lép fel, nem kell félni a lebukástól, nem kell titkolózni, de az időhiány és az, hogy ki mennyire viseli el az osztozkodást és a folyamatos változásokat (esetleges új partnerek belépését például) nagyon is megnehezítheti a kapcsolatok fenntartását.